Serdar Ortaç Hastalığı MS Nedir Ms Tedavi Yöntemi Ölümcül mü Hakkında Bilgi
Click here to send us your inquires or call (852) 36130518
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

Ms hastalığı hakkında bilgi. Serdar Ortaç neden hastalandı. Serdar Ortaç ölecek mi? Serdar Ortaç’ın hastalığı Multipl Skleroz tedavisi var mı? Multipl Skleroz zararları nedir? MS nasıl geçer? Beyin ve omuriliğin (merkezi sinir sisteminin) bir rahatsızlığıdır.
MS beynin görme, konferans, adım atma benzer etkenler üstündeki denetim yeteneğini bozar.
“Multipl” denmesinin sebebi:
• Beyin ve omuriliğin çoğu alternatif çevresi etkilenir.
• Belirtileri hafifçe yahut ağır meydana gelebilir. Aniden meydana gelebilir yahut kaybolabilir.
“Skleroz” denmesinin sebebi:
• Hastalık beyin ve omuriliğin hasarlı alanlarında sklerozan plaklar, kısaca sertleşmiş dokular meydana getirir.ms-nedir
• Bir zeka rahatsızlığı değildir.
• Bulaşıcı değildir.
• Henüz önlenebilir veya tamamıyla iyileştirme edilebilir değildir.
Multipl Skleroz hakkındaki bilinmesi ihtiyaç duyulan
en mühim şey nelerdir?
Merkezi sinir sisteminin ergenler içerisinde gözlemlenen sık görülen bir rahatsızlığıdır.
MS’lilerin aileleri ve yakınlarından meydana gelen oldukça daha çok numarada fert ise romantik, parasal ve fizyolojik zorluklarla ters karşıyadır.
Genç erişkinler MS’e yakalanma olasılığı azami olanlardır; aynı zamanda hayatlarının en bereketli senelerinde…
Her sene inceleme için evrende yüz binlerce dolar harcanmaktadır. En yetersiz bir o kadarı da muavenet ve yardımcı için harcanmaktadır. Hastalık sebebiyle kaybolan işgücü kıymeti ise faturayı ek olarak kabartmaktadır.
MS’i fazlaca yakından tanımakla MS’lilerin yaşamdan daha fazla tad almalarını ve MS’ten daha fazla yetersiz etkilenmelerini sağlayabilirsiniz.
MS merkezi sinir merkezini ne şekilde tesirler?
Merkezi sinir sistemi sinirler süresince bedenin muhtelif kesimlerine elektriksel iletiler gönderen bir telefon santralına benzeyen.
Bu iletiler akil ve şuursuz bütün hareketlerimizi denetim eder.
Multipl Skleroz mesajların muntazam bir halde iletilmesini bozar.
Sağlıklı sinir liflerinin bir çok mesajların iletilmesini kolaylaştıran miyelin denen yağlı bir nesne ile çevrelenmiştir.
MS’de miyelin parçalanır ve miyelinin yerini nedbeleşmiş (sertleşmiş) doku alır. Bu da mesajın geçişini saptırır veya tamamen bloke eder.
Vücut fonksiyonları denetim edilemez duruma gelir, bu sebeple:
• Mesajlar gerektiği benzer iletilemez
• Mesajlar yanlış kesime masraf
Multipl Skleroz’a neden olan nelerdir?
Bu, tıp dünyasının en büyük sırlarından bir tanesidir.
• Sebep bilinmemektedir
• Bir iyileştirme bulunamamıştır
• Kimin MS’ye yakalanacağını evvelce bilmek olası değildir.
Bu mevzuda 3 sık görülen kuram bulunmaktadır:
I- Virüs Saldırısı
• Virüsler bedene girdiklerinde beden gözenekleri içerisinde süratle çoğalırlar. Çoğu virüsler süratle kimi rahatsızlık emarelerine neden olur. Yavaş tesir eden muayyen kimi virüsler ise hemen sonra yine ortaya çıkarak yeni emarelere yol açarlar. Diğer kimi aheste müessir virüsler ise bünyede rastgele bir rahatsızlığa yol açmadan ilkin aylar ayrıca senelerce saklı kalabilirler.
• MS kimi aheste etken virüsler aracılığıyla gerçekleştirilebilir yahut tanınan bir virüse aksi belirtilen gecikmiş bir tepki meydana gelebilir.
II- Bağışıklık tepkimeyi
• Vücudumuz, virüsler ve bakteriler benzer rahatsızlık etmenlerini dindiren ve yaradılıştan gelen bir müdafaa sistemine muktedirdir.
• Savunma sistemi geri tepebilir ve bedenin şahsı hücrelerine saldırabilir. Buna “Oto-immun tepki” denir.
• MS, bedenin hata sonucu şahsı dokusuna saldırmış olduğu bir oto-immun tepki cevabında ortaya çıkmış meydana gelebilir.
III- Kombinasyon
Hem virüsler aynı zamanda muafiyet sistemi tepkimeyi MS’e neden olabilir.
• Virüsler bedene girdiğinde hücreler içerisinde büyümeye başlarlar.
• Vücudun müdafaa mekanizması hem virüslere ters hemde bedenin şahsı hücrelerine ters tahrip edici meydana gelebilir.
Kimler MS’e yakalanır?
MS ile alakalı bilmediğimiz o kadar fazlaca şey bulunmaktadır ki, kimin MS’e yakalanacağını düşünce edemeyiz.
Gene de kimlerin MS’e yakalanma olasılığının daha fazla yüksek olması hakkındaki şöyle ki bir tablo çizilebilir:
Genç erişkinler
Belirtiler ekseri 20-40 yaşları içerisinde görülür. 15 yaşın aşağısında ve 50 yaşın üzerinde seyrek ortaya çıkar.serdar-ortac-ms

Kadınlar
Kadınlar baylara göre daha çok miktarda MS’e yakalanırlar. MS gebelikle alakadar değildir (MS’li hanımlar çocuk sahibi olabilirler).
Ilıman abuhava kuşağında oturan insanoğlu
MS 40-altmış aşama cenup ve şimal enlemleri içerisinde sık ortaya çıkar. Bir yer Ekvator’a ne miktarda yakınsa MS olayı da o kadar azdır.
Sağlık şartlarının iyi olduğu yerlerde hayatta olan insanoğlu
Bu yerlerde MS olayı sık ortaya çıkar. Muhtemelen bu kesimde hayatta olan çocuklar MS’e ters muafiyet sağlayacak kimi etmenlere maruz kalmamaktadırlar.
MS’in emareleri fazlaca türlüdür.
• Kişiden kişiye değişmiş olur
• Aynı kişide vakit vakit fark gösterebilir.
Dikkat
Aşağıdaki belirtilenlerin her biri farklı olarak bir rahatsızlıktan oluşabilir. Doktorunuza katiyen danışınız.

MS emareleri şunları ihtiva eder:
• Göz bozukluğu: Çift görme yada gözün istem dışı hareketi
• Vücudun rastgele bir kesiminin bazı yönden yada büsbütün nüzul olması
• Ellerin Titremesi
• Mesane ve kalın barsak kontrolunun kaybı
• Sendelenme yada balans kaybı
• Dilde peltekleşme benzer konferans bozuklukları
• Aşırı dermansızlık yada şahsını alışılmamış formda bitap algılama
• Koordinasyon bozukluğu
• Uyuşma yada karıncalanma hissiyatı
• Ayakların açık seçik biçimde sürüklenmesi
Başlangıç emareleri ekseri hafiftir ve iyileştirme yapılmadan kaybolurlar. Fakat vakit ilerledikçe bunlar daha fazla sık ve fazlaca ağır meydana gelebilir.
Tipik tablo akut bulguların görüldüğü kısa bir devre ve bunu seyreden evrede bulguların hafiflemesi yahut haftalar, aylar ayrıca senelerce yok olması biçiminde çizilebilir.
Belirtiler sinir sisteminin tutulan kesimine göre değişim gösterirler.
Multipl Sklerozu ortaya çıkarmak zor meydana gelebilir
İlk belirtinin ortaya çıkışından kararlı tanının konmasına kadar sıklıkla seneler geçebilir, şu

sebeple:
İlk emareler o kadar hafiftir ki fert bir hekime görünmez dahi…
Sinir sisteminin farklı olarak rahatsızlıkları da aynı ikazcı bulguların kimilerini gösterirler.
Gelişmiş bütün laborutuvar teknik imkanlarına karşın MS’i emin olarak gösteren yahut ekarte inşa bir teknik yoktur diyebiliriz.

MS teşhis etmek için 2 esas keşif aranır:
1. Sinir sistemi hasarının emareleri
Elde ve bacakta hissizlik yada titreme, ani kuvvet kaybı yada nüzul meydana gelebilir (Bu halde merkezi sinir sisteminin 2 yahut daha fazla yeri kapılmış olmalıdır).
2. İyileşmeler ve kötüleşmeler
MS emareleri başka sinir sistemi rahatsızlıklarından alternatif olarak rastgele bir uyarma olmaksızın meydana gelebilir ve spontane iyileşmeler izah edebilir.
FAKAT MS tanısı ümitsizliğe yol açmamalıdır. Çünkü fazlaca yetersiz rahatsız olan kişide ilerleyici ve kritik komplikasyonlarla rastlanır.
MS’lilerin bir çok tekrarlayan alevlenmelere karşın etkin bir yaşam sürerler ve yaşama müspet istikametten bakmayı öğrenebilirler
MS müsait bir yaklaşımla ele alındığında yakınmalar en aza indirgenebilir.ms-hastaligi

TEDAVİ
Halen MS için kararlı bir iyileştirme yoktur. Fakat rahatsız olanların hür, basit ve üretken olmalarını temin etmek için fazlaca şey tatbik edilebilir.
Genel gövde sıhhatini korunmak:
Herkes benzer MS’lilerin de etkinliklerini sürdürmeleri, gıda kıymeti yüksek bir rejim uygulamaları, kendilerini iyi duymak ve dirençlerini savunmak için yeteri kadar dinlenmeleri icap eder.
Enfeksiyonların, bilhassa teneffüs yada sidik yolları iltihaplarının hemen iyileştirilmesi son derece mühimdir.

Fizyoterapi
Egzersiz programları ve kasların çalıştırılması rahatsız olanların akut hücum periyodunun izlerini silmesine ve adale spazmlarının giderilmesine destek verir. Barlar ve başka destek aletlerle meydana getirilen emek harcamalar çoğu rahatsız olan kişinin şahsına itimadını çoğaltır.

Psikoterapi ve Danışmanlık
Kişisel ve öbek terapileri rahatsız olanlara ve ailelerine çöküntü, tehlike ve MS’in yol açmış olduğu sınırlamalarla maçta destek sunar.
(Ne kadar süreceği belirli olmayan iyileşme dönemleri bu rahatsızlığa ahenk imkan tanımayı bilhassa güçleştirir).

İlaç Tedavisi
Multipl Skleroz’un ilaçla iyileştirmesinin 2 anne hedefi mevcuttur. Birinci hedef, sinir dokusu içinde bir çok vakit asla durmaksızın devam eden, miyelin ve akson (sinir teli) yıkımına yol açan ve vakit vakit alevlenen iltihabi periyodu denetim altına almaktır.
Bu hedefe yönelik ilaçlar içinde bulunan steroidler, akut saldırıların sertliğini ve müddetini aza indirgemek için kullanılır. Steroide cevap vermeyen ağır hücumu olan rahatsızlarda plazmaferez isminde olan, kandaki, bir manada enfeksiyona neden olan materyalleri ayıran bir metodun faydalı olduğuna ilişkin data ve gözlemler bulunmaktadır.
Sık hücum geçiren ve kalıcı özürlülük büyüme eğilimi gösteren rahatsızlarda sinir dokusu içindeki iltihabi dönemi ikna etmek ve adımbaşı denetim aşağısında tutmak için ilaç tüketmek icap eder. Uzun müddetli iyileştirme arz eden yukarda gösterilen hallerde
mesul doktorun, kişiye göre yapacağı değerlendirmeyle azathiopirin ve taklidi özgül olmayan muafiyet sistemi baskılayıcıları veya verecek senelerde geliştirilen interferon beta çeşitleri veya glatiramer asetat benzer ilaçlar seçilebilir.
Multipl Skleroz adında olan çizelgenin muhtelif tipleri bulunmuş olduğu, her insanın Multipl Skleroz’u şahsına has olduğundan dolayı bu ilaçların tesiri insandan insana fark gösterebilir. Bu ilaçlar bugün için MS’te kararlı çözüm olmamakla beraber, bir öbek rahatsız olan kişide müspet neticeler alınmaktadır. İlaçların tarzı de fayda ve yan etkilerin değerlendirilmesi de mesul doktor tarafınca gerçekleştirilmelidir.
Multupl Skleroz tedavisindeki ikinci hedef ise kimi yakınmaları yok etmektir. Örneğin, adale spazmlarını ve sertliklerini yok etmek için adale gevşeticiler, sidik sorunlarını yok etmek için idrar torbası fonksiyonlarını tertip edici ilaçlar, bitkinlik için amantadin ve taklidi ilaçlar kullanılır.

Sürekli seyretme
MS’in seyri evvelce düşünce edilemez, ihtiyaçlar ve sakatlıklar fark gösterebilir. Bu nedenle adımbaşı tıbbi himaye esastır. Ortaya çıkabilecek tüm tıbbi problemler MS’e bağlı olmayabilir. Ancak bir tabip bulguların iyileştirme arz eden farklı olarak bir rahatsızlığa bağlı olup olmadığını saptayabilir.

TIBBİ YARDIM
Klinikler ve inceleme merkezleri.
Birçok ülkede tanı imkanları ve MS rahatsızlarının gereksinimlerine müsait muhtelif iyileştirme merkezleri bulunmaktadır.

Özel teçhizatlar.
Örneğin asansörler, yürüteçler, hane işlemlerinde destek aletler ve tekerlekli sandalyeler toplumsal hizmet birimlerinden, sıhhat merkezlerinden veya MS derneğinin şubelerinden ödünç yahut satın alınabilir.

PSİKO – SOSYAL YARDIM
Grup terapileri ortak sorunların tartışılması ve çözümlerin karşılaştırılmasını mümkün kılar, mesela bireyler arası sorunlar, eşeysel sorunlar, iş veya halk hayatındaki zorluklar benzer.
Pratik muavenet.
Evin düzenlenmesi, taşınma, mesleksel tahsil ve işe yerleştirme benzer mevzuları kapsar.
MS’lilere ve ailelerine muavenet için meydana gelmiş bir hayli ülkede MS örgütleri aşağıda sunulan hizmetleri gerçekleştirmektedir. Ümit ederiz ki derneğimiz kısa bir müddet sonra örgütlenmesini tamamlayarak alttaki yardımları MS’lilere sunabilecektir.

BOŞ VAKİTLERİ DEĞERLENDİRME
Hobi toplantıları, spor emekleri, güzel hava gezileri benzer faaliyetler bir hayli MS’li için eğlenme, dostluk ve alıştırma imkânı mümkün kılar.

EGİTİM
Danışma servisleri
Özel yayınlar ve makaleler rahatsızları ve kamuoyunu araştırmalardaki verecek gelişmelerden haberdar eder.
Ev ziyaretleri
Hastalar boşluğundaki ilişkileri devam eder, toplumsal ve zihinsel uyarım mümkün kılar, akraba üyelerine şahsı alaka alanlarını sürdürme talihi cevaplar.
Seminerler ve yayınlar
Doktorlara ve hemşirelere, ailelere ve terapistlere son olarak iyileştirme şekilleri ile alakalı bilgi cevaplar.ms-hastaligi-tedavisi

Yardım nerden mümkün kılınabilir?
Multipl Skleroz Derneği, İSTANBUL
Büyükdere Caddesi, Hukukçular Sitesi
No: 24 Kat: 2 D: 21,
34387 Mecidiyeköy – İSTANBUL
Tel: (0212) 275 22 96, 275 22 97
Doktorunuz sizin dernekle temasınızı sağlayabilir.

ARAŞTIRMA
MS’in nedeni, iyileştirilmesi ve önlenmesine ilişkin ARAŞTIRMALAR halkın ve hususi kuruluşların desteği ile sürmektedir.
Miyelin incelenmekte,ve ne şekilde yapıldığı, MS’le ne şekilde değişmiş olduğu araştırılmaktadır.
Doku bankaları MS hastalarından elde edilmiş ve laboratuar deneylerinde kullanılan doku ve örnekleri saklar.
MS’in hemen evrelerinde tanınmasını sağlayacak tanı şekilleri geliştirilmektedir.
Deneyler MS’in sebebini bulma mevzusunda ümitlerimiz toplanan malumatlar yardımıyla gitgide artmaktadır.
İlaçlar MS iyileştirmesinde etken olabilecek ilaçlar denenmektedir.
İmmunoterapi araştırmaları sürdürülmektedir. Vücudun muafiyet meka-nizmasını değiştirecek ve hastalıkla savaşım eden gözenekleri uyaracak ilaçlar üstünde çalışılmaktadır.
PARA, ZAMAN ve SABIR MS’in üstesinden ulaşmak için ihtiyaç duyulan anahtarlardır.

ÖYLEYSE NE YAPMALI
MS’lilerin ve onların ailelerine siz muavenet edebilirsiniz.
• MS ile alakalı gerçekleri öğrenin ve başkalarına da öğretin.
• Gönüllü emekler programına katılın ve MS rahatsızları için ergonomik yardımlar sağlayın.
• MS derneğine gelir getirecek aktivitelere katılın, derneğe mensup olun, kampanyalarda vazife alın.
• Fiziksel kusurlu kişilerin halk arasında yaşamasını kolaylaştıran yasaların çıkarılmasına yardımcı verin.
Örneğin, tüm halka aleni bölgelere rampaların ve asansörlerin konması
• Özürlülere müsait tuvaletlerin uygulanması
• Özürlülerin toplu nakliyat araçlarından faydalanması v.s.
Böylece onlara şahsı kendilerine yetme talihi verin!.

Sponsorlu Bağlantılar
Kategori: Sağlık

18 + 7 = ? (İşleminin Sonucu)  
DecorCollection歐洲傢俬| 傢俬/家俬/家私| 意大利傢俬/實木傢俬| 梳化| 意大利梳化/歐洲梳化| 餐桌/餐枱/餐檯| 餐椅| 電視櫃| 衣櫃| 床架| 茶几

橫額| 貼紙| 貼紙印刷| 宣傳單張| 海報| 攤位| foamboard| 喜帖| 信封 數碼印刷

QR code scanner| inventory management system| labelling| Kiosk| warehouse management|

邮件营销| Email Marketing| 電郵推廣| edm营销| 邮件群发软件| edm| 营销软件| Mailchimp| Hubspot| Sendinblue| ActiveCampaign| SMS

Tomtop| Online shop| Online Einkaufen

地產代理/物業投資| 租辦公室/租寫字樓| 地產新聞| 甲級寫字樓/頂手| Grade A Office| Commercial Building / Office building| Hong Kong Office Rental| Rent Office| Office for lease / office leasing| Office for sale| Office relocation

香港甲級寫字樓出租

中環中心| 合和中心| 新文華中心| 力寶中心| 禮頓中心| Jardine House| Admiralty Centre| 港威大廈| One Island East| 創紀之城| 太子大廈| 怡和大廈| 康宏廣場| 萬宜大廈| 胡忠大廈| 信德中心| 北京道1號| One Kowloon| The Center| World Wide House

| 國際小學| 英國學校| International schools hong kong| 香港國際學校| Wycombe Abbey| 香港威雅學校| school day| boarding school Hong Kong| 香港威雅國際學校| Wycombe Abbey School

Addmotor Electric Bike| Electric bike shop / electric bicycle shop| Electric bike review| Electric trike| Fat tire electric bike| Best electric bike| Electric bicycle| E bike| Electric bikes for sale| Folding electric bike| Electric mountain bike| Electric tricycle| Mid drive electric bike Juiced Bikes Pedego Rad-Power