2015 Af Yasası Kimler Aftan Yararlanacak Af Kimleri Kapsıyor? Hakkında Bilgi
Click here to send us your inquires or call (852) 36130518
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

2016 Af Yasası Çıkacak mı?

 

Mahkumlar için af yasası yolda. Bir çok suçtan dolayı hüküm giymiş çeşitli mahkumlar için yeni 2012 2013 yılında çeşitli kanun düzenlemeleri ve genel af imkanı sunulması için düğmeye basıldı. Şartlı tahliyeden kimler yararlanacak? 5 Yıl Altı mahkumlara af, 15 Bin Mahkuma Af imkanı, 2015 hükümlü kanunu, 2015 yılında kimler aftan yararlanacak, Kimlere Af görünüyor, Kimler hapisten çıkacak. aftan hangi mahkumlar yararlanacakaftan hangi mahkumlar yararlanacak. Aftan hangi mahkumlar yararlanacak? Makalemizin devamında af hakkında kimler ve hangi cezalarda hüküm giymiş olan cezalıları kapsamakta ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz. Af sonucu kurtulacak, aftan yaralanacak olan mahkumların ailesi umut içerisinde sonucun tamamen açıklığa kavuşmasını bekliyor.

2013 af yasasi

2012 2013 yılı Genel Af Yasası Cezaevlerinin mahkum kapasitesini aşması neticesinde Adalet Bakanlığı, Mahkumiyet cezalarını bitmesine 1 yıl kalan tüm hükümlülerin tahliyesine ilişkin tasarı olarak hazırladı. Tasarı yasalaşırsa her altı hükümlüden biri tahliye olacak. Tasarı örgüt suçlarını kapsam dışı bırakıyor. Denetimli serbestlikten yararlanan 7 kişiye elektronik kelepçe takılması bir ilk olma özelliği taşıyor.

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Bakanlar Kurulu’nda imzaya açılan tasarıyla ilgili gazetecilere bilgi verdi. Ergin, “Belli şartları taşıyan hükümlülerin açık ceza infaz kurumunda infaz edilmesi gereken cezalarının son bir yılının, denetimli serbestlik uygulanmak suretiyle toplum içinde infaz edilmesi” olarak tanımladığı sistemle açık cezaevlerinden “toplum içine” bırakılan hükümlülerin denetimli serbestlik müdürlükleri tarafından denetim ve takip altında tutulacaklarını söyledi. Ergin, tasarının mahkemelerin yeniden karar vermesini gerektirecek “af” niteliğinde bir düzenleme olmadığını da ifade etti.

15 Bin Tahliye

Tasarıda, tahliye için son 6 ayını kesintisiz olarak açık cezaevinde kurumunda geçiren, iyi halli olan, şartlı tahliye tarihine 1 yıl veya daha az bir süre kalan hükümlülerin tahliye olması öngörülüyor. Tasarıya konulan geçici maddede ise, açık cezaevine gitme hakkını kazanmış olmasına rağmen kapasite yetersizliği, sağlık durumu ve talep yokluğu gibi nedenlerle açık cezaevine gitmemiş olan diğer hükümlülerin de bir defaya mahsus olmak üzere düzenlemeden faydalanmaları öngörüldü.

Bakan Ergin, düzenlemeyle, 9 bini açık cezaevine geçme hakkı bulunmasına rağmen kapalı cezaevlerinde bulunan, 6 bini de açık cezaevinde olmak üzere 15 bin civarında hükümlünün bu sayede serbest kalacağını aktardı. Ozguncel.com, Cezaevlerinde kapasitenin 119 bin, tutuklu ve hükümlü sayısının 129 bin 900 olduğunu söyleyen Ergin, böylece, 93 bin hükümlüden 15 bininin cezaevinden çıkartılacağını ifade etti. Yani her 6 hükümlüden 1’i tasarının yasalaşmasıyla tahliye olacak.

Ergin: Af değil

Ergin, serbest bırakılmasına rağmen hükümlünün ceza süresinde değişiklik olmayacağını, şartlı tahliye tarihinin değişmeyeceğini, düzenlemenin mahkemelerin yeniden karar vermesini gerektirecek af niteliğinde bir düzenleme olmadığını aktardı. Ergin, bu kapsama alınacak hükümlülerde iyi halli olma koşulunu da aradıklarını söyledi.

Adalet Bakanlığı’nın Elektronik kelepçe merkezinin tamamlandığını, pilot uygulamaların başladığını belirten Ergin, başarı sağlanırsa, denetimli serbestlik kapsamında örneğin ev hapsine alınan ya da belirli bir bölgeye yaklaşması yasaklanan kişilere elektronik kelepçe takılabileceğini vurguladı.

Bakan Ergin, denetimli serbestlik müdürlüklerinin araç ve motorsikletlerle gezen görevlilerinin hükümlüleri takip altında tutacağını kaydetti.

Uymayan cezaevine dönecek

Hükümlü, tahliye olduktan sonra 3 gün içinde denetimli serbestlik müdürlüğüne müracaat edecek. Müdürlük tarafından belirlenen denetim ve iyileştirme programına, uyarı ve önerilere, denetim planına uymak zorunda olacak. Bunlara uymayan ve cezaevine dönmek isteyenler ise infaz hakimi tarafından cezaevine gönderilecekler.

Müdürlüğe, müracaat süresi 2 gün geçmesine rağmen müracaat etmeyen, cezaevine dönmesine karar verilmesine rağmen 2 gün içinde teslim olmayan hükümlüler hakkında ise “firar” suçundan işlem yapılacak.

Açık cezaevlerine toplam cezasının 5’te 1’ini iyi halli olarak geçirenler ve şartlı tahliyelerine 5 yıldan az süre kalmış olanlar açık cezaevlerine ayrılabiliyor. Yeni düzenlemeye göre 10 yıl ceza alan bir hükümlünün şartlı tahliye olabileceği süre 6 yıl 8 ay iken yeni sistemde 5 yıl 8 ayını cezaevinde, 1 yılını ise dışarda geçirecek.

Bu hükümlü cezasının 5’te 1’ini, yani 2 yılını kapalı cezaevinde geçirdikten sonra açık cezaevine geçme hakkını kazanacak. Hükümlü, 3 yıl 8 ay açık cezaevinde kaldıktan sonra kalan 1 yılını denetimli serbestlim tedbirlerine uyma şartıyla dışarda geçirecek, yani 1 yıl erken tahliye olacak.

Yeni sistemle cezaevleri doldu

Hükümlülerin belirli bir program doğrultusunda “dışarıda” cezasını tamamlaması anlamına gelen uygulamanın 2006-2011 arasında 436 bin 150 kişiye uygulandığını, 2011’de 130 bin 402 kişinin denetimli serbestlik programlarıyla takip edildiğini, halen 108 bin 957 kişiyle ilgili uygulamaların sürdüğünü aktaran Ergin, buna rağmen, yeni TCK’da ceza miktarlanın artırılması, cezaların infaz süresinin yüzde 40’tan yüzde 67’ye çıkartılması, Yargıtay’ın davaları daha hızlı sonuçlandırması nedeniyle cezaevlerindeki sayının giderek yükseleceğini kaydetti ve cezaevlerindeki yoğunluktan kaynaklı sıkıntıları anlattı.

7 KİŞİYE ELEKTRONİK KELEPÇE

Türkiye’deki ilk elektronik kelepçe uygulamasının merkezi Ankara oldu. Aralarında ailesine şiddet uygulayan bir koca, annesine baskı uygulayan bir erkek ve alkolle eve gitmesi yasaklanan birinin de bulunduğu 7 kişi kelepçeyle denetleniyor. 7 kişiden gelen sinyallerin Denetimli Serbestlik Kontrol Merkezi’nden 24 saat izlendiği kaydedildi.

ALKOL KONTROLÜ

Kontrol altındaki kişilerin nerede olduğu tespit edilirken, uygulama kapsamında, alkolle eve gitmesi yasaklanan kişi hakkındaki tedbir de merkez tarafından uygulanıyor. Bu kişinin evine alkolmetre cihazı konulduğu ve her akşam evine girişte cihaza üflemek zorunda olan kişinin alkollü olup olmadığını sistemin gördüğü belirtilirken, başka birinin cihazı üflemesi halinde ise sistemin hata verdiği kaydedildi.

Bu tedbirler uygulanacak

– Kamuya yararla bir işte ücretsiz olarak çalıştırılma.

– Bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurulma. (Ev hapsi veya belli bir şehirde ikamet zorunluluğu)

– Belirlenen yer ve bölgelere gitmeme. (Okullara, parklara, stadlara vs.yaklaşmama)

– Belirlenen programlara katılma. (Eğitim ve rehabilitasyon çalışmaları)

Bunlar yararlanamayacak

– Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olanlar.

– Örgüt ve terör suçlarından hükümlü olanlar.

– Haklarında ikinci defa tekerrür hükümleri uygulananlar.

– Haklarında iyi hal kararı verilse bile iki kez hücreye koyma cezası alanlar.

– Koşullu salıverme kararının geri alınması nedeniyle kalan cezasını çekenler.

– Firar edenler.

Bu Konu İle Benzer Makaleler

Denetimli serbestlik ile cezaevinden tahliyeler başladı Koşullu salıverilmesine bir yıl ve daha az kalan hükümlülerin cezalarının bir kısmını denetimli serbestlik kapsamında dışarıda geçirmesine olanak sağlayan kanun …
15 Bin Hükümlüye Tahliye Yolu Gözüktü Meclis Genel Kurulu’nda, 15 bin hükümlünün tahliyesini öngören Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Denetimli Serbestlik ve Yardım …
Cezaevindeki annelere müjdeli haber! Ceza infaz kurumlarında bulunan kadın hükümlü ve tutukluların 14-18 Mayıs tarihleri arasında yapılacak kapalı görüşler, ”Anneler Günü” nedeniyle açık …
Adalet Bakanı’na Ağar sorusu Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Aydın Yenipazar Cezaevi’nde Mehmet Ağar’ın yanına karşılıklı mutabakat olması halinde bir kişinin verilebileceğini söyledi. Anayasa …
Balbay’a koğuş arkadaşı gelebilir tıklarını belirten Bakan Sadullah Ergin, “Bunun yerine 69 ceza infaz kurumu açıldı. Önümüzdeki süreçte 2017’ye kadar kalan eski …
Pozantı: Bir sivil denetim gerçeği ANKARA- Pozantı Cezaevi’nde kalan ve kısa bir süre önce tahliye olan çocuklar, memleketlerine döndükten sonra cezaevinde başlarına gelen kötü muamele … Umarız bu kanunlar kader mahkumu denilen suçsuz insanları kapsar. 2013 Tahliye kararlarının hak eden aileleri mutlu etmesi temennilerimizle.

Sponsorlu Bağlantılar
Kategori: Genel, Kısa Bilgiler

67 Yorum Yapılmış.

 1. Hakan diyor ki:

  Bence af cikmali ben sekiz yil once kavgadan mahkemeye ciktim ve bana 25 ay ceza verdiler simdi ise bu karsima cikti ozananlar cahildim simdi ise isimi evimi yuvami kurdum herseyden onemlisi bi kizim var on aylik daha ben simdi icerite girersem butun bu duzenim bozulucak adalet bumu veya boylemi insanlari topluma kazandiriyoruz bi an once ciksin artik af da herkez bi nefes alsin

  • akif ocak diyor ki:

   benim 8 yaşında bir kızım var ve ben turizm yerinde ikametgah ediyorum sadece yazın para kazanıyorum cezam geldi 1 sene yatarım var benim ailem ve kızım perişan olucak af gelmeli

   • akif ocak diyor ki:

    deyerli ve saygı deyer başbakanım ben eşimle anlaşmazlık sonucu ceza aldım ama sonucunda bir kız evladımız olduğundan dolayı anlaştık ve ortak çocuğumuza bakıyoruz şu anda ilköğretim 2 ye gidiyor eşimle ben tüm şikayetlerimizi geri almamıza rağmen kamudan 3 yıl hapis cezası aldım eşim ve çocuğum madur durumda geliri yok hiç bişeyi yok bense tam iş sezonunda cezam uygulanacak sayın savcımdan 6 ay erteleme istedim ret geldi benim çocuğum ne olacak yalvarıyorum size ben bir restoranda 3 ay çalışan biriyim burda kışın iş yok bodrum yalıkavakta ikametgah etmekteyim siz deyerli büyüğümden yardım istiyorum pazar günü açık ceza evine giricem eyerki serbes denetimlik yada af olmassa bir aile çökücek çocuğum okulun birincisi pisgolojisi bitecek sizden yardım bekliyorum saygılılarımla

 2. ozgun kayis diyor ki:

  Af ciksin babam sirf bi imza yuzunden orada ki onun sucuda degil mudurun sucu o hak dunyada biz ise yalan dunyada onun yuzunden olmeseydi babamin sucsuz oldugu kanitlanicakti girmiycekti orayaaf ciksin yalvaririm yeter artik 5 ay oldu ama dayanamiyoruz

 3. cuneyt diyor ki:

  minik çocuklara kıyanlar,tecavüzcüler anne baba katili olanlar çıkmasın diğer bütün insanlara af gerekli bence.yada bence pişman olupta bir daha suç işlemeyeceğine kanaat getieecek. insnaca yaşamak isteyen bütün mahkumlara şartlı tahliye gerekli.ayrıca ceza evi kapasitesi aşılmış üç beş yılı kalmış mahkumlara ŞARTLI TAHLİYE…

 4. nail diyor ki:

  8 ay ceza alıp 2ayını ceza evınde geçiren bu aftan yararlanacakmı

 5. neriman cavdar diyor ki:

  bende yazmak istiyorum nasıl yazarım

 6. mustafa diyor ki:

  bu yasayla her hangi bir bilgisi varsa beni aydınlatırsa sevinirim cezası kesilmiş fakat dışarı
  dadır ceza evinde değil bu kişilerde bu yasadan faydalanabiliyor mu.

 7. ali diyor ki:

  yeğenim 28 yaşında.2 yaşında bir kızı var.yeni girdi içeriye.9 buçuk yıl aldı.suçu kız kaçırmak.kız kendi isteği ile geldi.zorla kaçırma değil.kızın ailesi kıza psikolojisi bozuk raporu aldı.öyle bir şey yok.kız çalışıyo.psikolojisi falanda bozuk de.ğil.ayrıca kıza hiçbir zarar verilmedi herşey temiz.haksız yere girdi içeriye.SAYIN BAŞBAKANIM SİZE YALVARIYORUM yeğenim aftan faydalansın.suçsuzlar içeride yatmasın.kızı karısı ortada kaldılar. annesi hergün kızına ANNE BABAM NERDE sorusuna cevap vermekten kurtulsun.size güveniyorum .annesi hastanelerde perişanlar..lütfen araştırılsın kızın pisikolojisinin bozuk olmadığı çıksın ortaya.ne olur bizi bu çaresizlikten kurtarın. SAYGILARIMIZLA…

 8. mehmet durmaz diyor ki:

  SN.BAŞBAKANIM BEN 6. SINIF ÖRENCİSİYİM CANIMDAN ÇOK SEVDİYİM AMCAM HAKSİZ YERE BİR İFTİRAYA KURBAN OLDU BIÇAKLA YARALAMA SUÇUNU ATILAR HEMDE SUÇSUZ İKEN 8.4 AY HAPİS CEZASI VERİLDİ 4 ÇOCUK BABASI AMCAM BUGÜN ÇOCUKLARINA HASTER BİZDEN UZAK SİZE SORUYORUM SİZ 5 YIL BOYUCA ÇOCUKLARINIZDAN AYRI KALABİLİRMİSİNİZ BENSİZİN ADALETİNİZİN HZ.ÖMERİN ADALETİ OLDUGUNU DUYDUM SİZİN BU HAKSIZLIGI KALDIRACANIZA İNANIYORUM BABAM DAN DEDEM DEN DUYDUGUM OGLUM AK PARTİYE OY VERİRKEN BESMELE ÇEKİN BU KADAR BÜYÜYÜM BUNU SÖYLÜYORSA BENDE BU YAŞIMDA SİZİN ADALETİNİZE GÜVENİM VARDIR ELLERİNİZDEN ÖPERİM SİZE YALVARIYORUM AMCAMA YAPILAN BU HAKSIZLIGA SİZ MÜDAHALE EDİN

 9. hümeyra diyor ki:

  eşim 8 sene 4 ay aldı ta 2005 ten kalma bir mahkeme kamu vermiş temizde bozma dı 3 yaşındaki olum la ben kaldık bu hükümet hiçmi düşünmüyor bu gençleri topluma kazandırmayı ? devlet baba büyük yer içer istedine sahip çıkar istedini yerden yere vurur…….

 10. hülya bakış diyor ki:

  benımde kardesım arkadas kurbanı 20 yıl ceza aldı 4 yıldır cezaevınde af istiyoruz af.

 11. yasin diyor ki:

  taatden içeri atılan mahkumlarımızın da çıkmasını istiyorum

 12. Özgür Tali diyor ki:

  2007 nisan ayında cinayet suçundan 25 yıl yemiş biri bu aftan yararlanırmı ?

 13. kadir diyor ki:

  bende hiç sucum olmadan 4 yıl ceza aldım şuan cezam yargıtayda mahkemeler nasıl oluyorda bir insanın gecmişine dayanarak ceza verebiliyor bununn bir acıklaması olamaz sanırım bazı savcı ve ve hakimler kendilerini degil egosunu tatmin etmiyor ben bu dünyada olmasada diger dünyada hakkkımı alıcam Allah tüm hataya düşenleri görür vakti zamanında bir peygamberimiz bile iftiraya ugramış 12 yıl hapis yatmış ama hiç bir şuçu yokmuş ve cıkmış ona ceza verenlerin lideri olmuş bunuda Allah yapmış allah herkesin yar ve yardımcısı olsun.

 14. ahmet diyor ki:

  hiç kimsede Allah korkusu kalmadı ki benim dayım da daha 25 yaşında ve suçsuz yere 14 yıl 6 ay çeza verdiler hani bu ülkenin kanunu adaleti sormadan soruşturmadan gazp suçlaması atıldı. suçu kürt olması mı bunun için mi. hiç kimse ırkını seçemez. oda seçmedi sayın adalet bakanı bunları görün artık hani eşitlik hani kardeşlik soruma cevap istiyorum artık yeter 2 yıldır boşu boşuna yatıyor.

 15. tolga ceylan diyor ki:

  af cıkmasın ..yıne ..aynı acıp sarhoş olcak .. Ahlaksızın bırı yıne sarkıntılık yapcak.. ..af cıkasın varsın 15 yıl aldı beter olsun..

 16. nazmi diyor ki:

  af cıkmasını isderim kimsem ceza evinde yok ama biliyorumki cogu kişi haksız yere yatıyorlar iftiraya kurban giden de cok

 17. nilay diyor ki:

  denetimli serbestlik 3 yıl olsun bir imza the siz atın.

 18. ayşe diyor ki:

  benim de kardeşim arkadaş kurbanı, sayın Başbakanımıza ve Adalet Bakanımıza yalvarıyorum
  bir an önce af çıksın

 19. mami diyor ki:

  senin kocan bir hata yüzünden 5 yıl cezaevinde kaldımı kocan veya kardeşin yanından gitmeden anlayamazsın bu acıyı cezaevlerinde yatanların yarısı suçluysa yarısıda onun bunun lafından arkadaş kurbanlığından yatıyor ne arkadaş kurbanı dersende arkadaşı yüzünden önce karakola sonra işkence ile suçu kabullendirip doğru cezaevine

 20. emine diyor ki:

  af çıkmasın

  • iloş diyor ki:

   neden cıkmasın diyorsun bir iftiradan kardeşin ceza evine girdimi o acığı tatmaman anlayamazsın sen

   • tsira diyor ki:

    sain başbakanma ve adalete yavariyorum ben bir iyabanci yurukluim hiç kimsemiz iyok 11ailk kzm var gelirm iyok malm iyok annemz babamz hiç kimsemz iyok kirada oturiyoruz ev saibi evden çikariyor yavariyorum yardimedin elin ayana öpim eşim iftra üzünden içeriye atildi hiç bir suç gunah iyoktur kuranin usune el basarak yeminederim yavariyorum yavuruma kavuşsun il başnde barem üzümus gulsun ona ziarete gidemiyorum yavurumu goturemiyorum uç aydir bebeğimi goremiyor bir anne olarak yavuruma süt ve biskvit bile alamiyorum perişanz ankarada yavarmadm diz çokmedm kimse kalmad ama kimse biz acmad üzümuze bile bakmadlar allah rizasi için yardimedin babasi yavuruma başlain benim yavurumda ilbaşi başka bebekier gibi babanin yanda geçirsn benim yavurumda mama süt biskvit iyesin yavaririm sesimizi duyun rtik ne olursunuz gunahsizdir yavurumun babasi ve boş iyerde benim bebegim ceza çekmesine yureim dayanamiyor intar duşunekteim neden benim sesimi kimse duymior neden allahn korkusu olan kimse iyokmu sain başbakanm duyunun sesimizi yavririm elim ayana öpim bi siz bide allahmz var başka hiç kimsemiz ve hiç bişemiz yardimedin bebeğimin için bare aciyin bize yavariyorum ilbaşinde sevindirin bizi yavuruma kavuşsun babasi ne olursunuz allah için.sayglarmzla

  • turgay diyor ki:

   bundan 7 yıl önce alcağımı almak için borçluyla kavga ettim haklıyken haksız oldum cebir şiddet dedi 4.5 yıl verdi bir de silah davam var onuda borçlunun elinden aldım adam bana sıktı ben suçlu oldum dükkanım gitti battım. şimdi evlendim cezam onandı. evimde yıkılacak ne olur af çıksın artık zengine arkası sağlam olana mı af veriyorsunuz.

20 + 8 = ? (İşleminin Sonucu)  
DecorCollection歐洲傢俬| 傢俬/家俬/家私| 意大利傢俬/實木傢俬| 梳化| 意大利梳化/歐洲梳化| 餐桌/餐枱/餐檯| 餐椅| 電視櫃| 衣櫃| 床架| 茶几

橫額| 貼紙| 貼紙印刷| 宣傳單張| 海報| 攤位| foamboard| 喜帖| 信封 數碼印刷

QR code scanner| inventory management system| labelling| Kiosk| warehouse management|

邮件营销| Email Marketing| 電郵推廣| edm营销| 邮件群发软件| edm| 营销软件| Mailchimp| Hubspot| Sendinblue| ActiveCampaign| SMS

Tomtop| Online shop| Online Einkaufen

地產代理/物業投資| 租辦公室/租寫字樓| 地產新聞| 甲級寫字樓/頂手| Grade A Office| Commercial Building / Office building| Hong Kong Office Rental| Rent Office| Office for lease / office leasing| Office for sale| Office relocation

香港甲級寫字樓出租

中環中心| 合和中心| 新文華中心| 力寶中心| 禮頓中心| Jardine House| Admiralty Centre| 港威大廈| One Island East| 創紀之城| 太子大廈| 怡和大廈| 康宏廣場| 萬宜大廈| 胡忠大廈| 信德中心| 北京道1號| One Kowloon| The Center| World Wide House

| 國際小學| 英國學校| International schools hong kong| 香港國際學校| Wycombe Abbey| 香港威雅學校| school day| boarding school Hong Kong| 香港威雅國際學校| Wycombe Abbey School

Addmotor Electric Bike| Electric bike shop / electric bicycle shop| Electric bike review| Electric trike| Fat tire electric bike| Best electric bike| Electric bicycle| E bike| Electric bikes for sale| Folding electric bike| Electric mountain bike| Electric tricycle| Mid drive electric bike Juiced Bikes Pedego Rad-Power